At Yarışı Filmleri

Son zamanlarda Türkiye’de at yarışı filmleri kategorisinde çıkan Bold Pilot filmi, gişede istenen sayıya ulaşmıştı. Oldukça yoğun ilgi ve talebin olmasıyla birlikte, bu kategoriye sahip yeni filmlerin çekileceği duyurulmuştu. Dünyada atların yaşantısını ve/veya spor hayatını anlatan filmleri derledik. Listede 7 adet atların yaşantısını ve/veya spor hayatını anlatan filmler ve animasyon çizgi filmler mevcuttur.

At Yarisi Filmleri

At Yarisi Filmleri

  1. War Horse – Savaş Atı: 1. Dünya savaşı sırasında evcilleştirilip eğitilen bir atın hikâyesidir. Arka planda savaşın olmasına rağmen, ortaya çıkan muazzam bir dostluk öyküsüdür. Savaşa gönderilen iki dostun, epik maceraya evrimleşen hikâyesidir.
  2. The Black Stallion – Kara Rüzgâr: 1979’da çocuk kitabında geçen hikaye, 1984 yılında beyaz perdeye aktarılmıştır. Okyanusta seyreden bir gemi batar ve kurtulan Arap atıyla çocuğun adadaki yaşantısını izleyicilere sunar.
  3. The Horse Whispeper: At yarışı filmleri kategorisinde film izlemeyenlerin, ilk izleyeceği film olması için tavsiye ederiz. 14 yaşındaki kızın at üzerinde geçirdiği kaza ile birlikte, serüven başlar. Atın ve kızın aynı kadere mahkûm olduğu düşünülür ve tedavisi için büyük uğraşlar verilir.
  4. Secretariat – Şampiyon: Amerika’da efsane olan Secretariat’ı ölümsüzleştiren yapımdır. Gerçek bir hikâyedir.
  5. Bizim İçin Şampiyon: Türk efsane jokey Halis Karataş ve efsane atı Bold Pilot’un hikâyesidir. Gerçek bir hikâye olup, Türk yapımıdır.
  6. Özgür Ruh – Spirit: Stallion Of The Cimarron: En çok izlenen çizgi filmlerden birisidir. Vahşi Batı döneminde Spirit’in kahramanlık hikâyelerinden bahsetmektedir.
  7. Buck: Bir belgesel olup şiddete başvurmamanın gücünün anlatıldığı hikâyedir. Usta at eğitmeni Buck Brannaman atları ehlileştirmeye ve onların insani benzerliklerini teşvik etmek için saygı ilkesine başvurur.

Yukarıdaki listede 7 farklı film ve çizgi film önerisi yapılmıştır. At yarışı filmleri kategorisi denildiğinde, akla ilk gelen 7 yapım olma özelliğini de taşımaktadır. İnsanlığın varoluşundan bu yana en sıkı dostu olan atlar ile ilgili daha çok belgesel, film veya çizgi film görmek istiyoruz. Günümüzdeki bu kadar ilgi ve alakadan dolayı da, yeni yapımların çekileceğini görmek istiyoruz. Atların da insanlar gibi kahramanlık hikayeleri vardır. Yukarıdaki listeden beğendiklerinizi seçerek, izlemenizi tavsiye ederiz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir